Zakwas żytni na chleb krok po kroku

Magdalena Przyłudzka

28/09/2023

zakwas-sytni-razowy-przepis

Dziś chcę Wam przedstawić małą tajemnicę, która sprawi, że Wasze chleby staną się nie tylko smaczniejsze, ale także zdrowsze i pełne naturalnej energii. O czym mówię? Oczywiście o zakwasie żytnim! Ten magiczny składnik jest kluczem do pysznego, chrupiącego i aromatycznego chleba. I co najlepsze, możecie go z łatwością przygotować w domu!

Aby cieszyć wspaniałym smakiem chleba żytniego na zakwasie, najpierw przygotuj zakwas. Nieważne, czy jesteś doświadczonym piekarzem czy początkującym, wszyscy jesteśmy tu po to, aby wspólnie się wspierać i rozwijać umiejętności kulinarne i delektować się pysznym chlebem na zakwasie.

Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż wypiek własnego chleba, a zakwas żytni razowy to esencja tego procesu. Dlaczego warto go używać? Otóż, zakwas jest naturalnym fermentem, który pomaga rozkładać składniki chleba, co sprawia, że jest on lepiej przyswajalny przez nasz organizm. Ponadto, nadaje chlebowi ten niepowtarzalny smak i zapach, który trudno znaleźć w pieczywie z supermarketu.

Przepis na zakwas żytni razowy:

  • 250 g mąki żytniej razowej typ 2000 ( na całe 5 dni ) 
  • 250 – 300 g wody ( na całe 5 dni)

Wykonanie:

  1. Dzień I rano- do wyparzonego słoika włóż 50 g mąki żytniej i 50 g wody, wymieszaj dobrze. Przykryj ściereczką lub gazą lub kawałkiem ręcznika papierowego. Odłóż w miejsce gdzie temp nie będzie niższa niż 21 stopni, optymalnie jest 27 ale nie jest konieczne. Ważne żeby słoik nie stał w przeciągu i raczej w zaciemnionym miejscu, nie w słońcu. Musi mieć dostęp powietrza.
  2. Po 12 h przemieszaj, przykryj  i odstaw.
  3. Następnego dnia rano ponownie dołóż 50 g mąki żytniej i 50 g wody. Wymieszaj.
  4. I tak przez 5 dni.

Procedurę dokarmiania powielasz przez 5 dni – rano mąka i woda a po 12 h mieszanie, po 24 h dokarmianie. Zasada jest zawsze taka sama – ile mąki tyle wody. Jeśli dosypiesz więcej nie ma problemu, tylko dolej tyle samo wody. Konsystencja powinna być bardzo gęstej śmietany. Zawsze używaj czystej drewnianej lub plastikowej łyżki. Dobrze teś sprawdza się patyczek drewniany.

Wskazówki:

  • zakwas po 3 dniach będzie już bąbelkował, w zasadzie już w tym dniu można by upiec chleb, ale, dokarmiamy go dalej przez kolejne 2 dni ponieważ będzie bogatszy w pożyteczne bakterie, dzięki czemu będzie chleb ładniej wyrastał

Warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie własnego zakwasu żytniego, bo to naprawdę wspaniały sposób na zwiększenie wartości odżywczej i smaku Waszego chleba. Niech Wasze kuchenne eksperymenty zaczynają się od dziś!

Powodzenia i czekam na relacje z fotkami. Zapraszam na Instagram, tam wspołnie dzielimy się inspiracjami, oprócz tego możesz zobaczyć wiele ” od kuchni” jak również krótkie filmy z wykonaniem przepisów.  KLIK

Pozdrawiam,

Magda

CHLEB ŻYTNI NA ZAKWASIE KLIK

chleb-żytni-na-zakwasie

CHLEB NA MAŚLANCE GRYCZANO – ORKISZOWY KLIK

Udostępnij mój wpis 🙂

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

Chleb z czarnuszką i pokrzywą

Chleb z czarnuszką i pokrzywą

Gdy po raz pierwszy upiekłam chleb z czarnuszką i pokrzywą, byłam bardzo mile zaskoczona jego smakiem. Ten chleb pozostaje długo świeży, nawet do ostatniej kromki. Dodatek płatków owsianych sprawia że jest bardziej odżywczy.

czytaj dalej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera i nie przegap żadnego przepisu!

Checkbox

Checkbox2

Sprawdź skrzynkę i pobierz tam eBook.