Genialne pączki w kształcie donuts bezglutenowe oraz wegańskie, co oznacza, że nie zawierają jajek i nabiału. Aby z przepisu mogły korzystać osoby na diecie bezglutenowej, powstał w wersji bez zbóż 🙂
Moja wersja jest pieczona w piekarniku, lecz równie dobrze wyjdą smażone, wtedy to już istna rozpusta ! W takiej sytuacji, jeśli zdecydujesz się na smażone w głębokim oleju, poczytaj uważnie wskazówki pod przepisem.
Na załączonym video ( KLIK OBEJRZYJ) zobaczysz jak bardzo szybko i łatwo powstają – metoda muffinkowa, wymieszać mokre, wymieszać suche i połączyć 🙂
Pączki są mięciutkiej elastyczne, ciasto po upieczeniu się nie sypie – to prawdziwy plus wypieków bezglutenowych. Wiadomo, że najsmaczniejsze zaraz po wystudzeniu, ale spokojnie możesz je wcinać na drugi dzień, wiele nie tracą na smaku.
Składniki na 16 sztuk lub 12 wysokich:
SUCHE:
- 180 g mąki ryżowej ( użyłam białej Symbio )
- 70 g mąki ziemniaczanej
- 20 skrobi kukurydzianej, tapioki lub ziemniaczanej ( skrobia ziemniaczana to nie to samo co mąka ziemniaczana)
- 10 g mielonych ziaren chia
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/4 łyżeczki sody
MOKRE:
- 250-270 g bananów po obraniu skórki
- 160 g mleka ( nie ml )
- 60 g oleju płynnego ( nie kokosowy i nie masło klarowane, najlepiej z pestek winogron lub słonecznikowy )
- 40 g agawy
- 90 g cukru drobnego
- 1 łyżeczka octu
- 1 szczypta soli
Wykonanie:
- Suche składniki wymieszać w misce
- W osobnej misce zmiksować wszystkie składniki razem na mus ( w mokrych jest cukier i sól lecz jest to celowe aby dobrze się zmiksowały )
- Suche łączymy z mokrymi
- Do wysmarowanej tłuszczem blachy na donutsy wlewamy najlepiej przez rękaw cukierniczy porcje ciasta i pieczemy 10 minut w 180 stopniach. W filmie dokładnie pokazuję jak to zrobić.
- Donutsy bezglutenowe wystudź w blaszce, wyjmuje je dopiero po min 1/2 h. To istotne, dlatego, że parują dobrze się ” nawilżają “
POLEWA MALINOWA:
Polewa jest bardzo pyszna, kolor powala, bez żadnych barwników sztucznych, na zdjęciu donutsy są bez żadnych filtrów więc tak wygląda autentycznie.
- 1 kubek malin
- 1/1/2 cukru pudru ( możesz zamienić na ksylitol puder )
Wykonanie polewy malinowej:
- Maliny podgrzewamy w rondelku aż sok wyparuje, lecz nie do końca, nie na gęstą papkę, tak aby maliny były rozgotowane, przetrzyj je przed sitko aby pozbyć się pestek.
- Taki wystudzony mus – powinno być go 1/2 kubka) wymieszaj z cukrem pudrem rózgą najlepiej , w filmie KLIK widać jaką mam gęstość. Jeśli za rzadkie wyszło , dosyp pudru, gdy za gęste dolej odrobinę wody lub soku z cytryny. Polewa ma być lekko spływająca lecz dość gęsta, jak np. sos do lodów.
POLEWA CZEKOLADOWA Z DODATKIEM KAWY ZBOŻOWEJ:
- 1/2 kubka mleka kokosowego
- 100 g gorzkiej czekolady
- 2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej zbożowej lub espresso jeśli nie będą jadły dzieci.
Wykonanie:
- W małym rondelku podgrzej mleko aż zawrze.
- Zdejmij z palnika – to ważne!
- Do rondelka z gorącym mlekiem dołóż połamaną gorzką czekoladę i kawę. Mieszaj rózgą do połączenia się składników i jeszcze w ciepłej polewie maczaj donutsy i posyp orzeszkami lub wiórkami kokosowymi.
WSKAZÓWKI !
- jeśli chcesz usmażyć pączki to na rozgrzanej patelni teflonowej wlej połowę jej objętości oleju do smażenia. Do ciasta dołóż 1 łyżkę mąki , Ciasto wyciskaj przez rękaw cukierniczy lub małą łyżeczką wprost do oleju, podobnie jak churrosy . Smaż około 2 minut w zależności jak się rumienią. Odsączaj na ręczniku papierowym i obsyp cukrem pudrem. Kształty wychodzą różne, ale nie przeszkadza to w pysznym pałaszowaniu ! Skórka wtedy jest chrupiąca a środek rozkosznie miękki.
- Pod zdjęciami zamieszczam zdjęcie po usmażeniu
Smażone poniżej:
0 komentarzy