Kapusta czerwona to cenne warzywo w naszej diecie. Niestety bardzo rzadko używana, a szkoda ponieważ wzmacnia naszą odporność . Może to wynika z tego, że jest bardziej wymagająca w obróbce, barwi dłonie, skórki wokół paznokci 🙂 Dzisiaj napiszę kilka słów o tej kapuście, o właściwościach zdrowotnych i zaproponuję kilka sposobów podania.
Pod względem przeciwutleniaczy czerwona kapusta bije na głowę białą – zawiera ich 8 x więcej ( Zdaniem dr Michaela Gregera ) . Jej fioletowy kolor zawdzięczamy antocyjanom – to nie tylko barwnik roślinny, antocyjany to związki zaliczane do polifenoli, bardzo silnych przeciwutleniaczy, które zapobiegają stresowi oksydacyjnemu i mogą blokować rozwój komórek rakowych. W fioletowej kapuście jest aż 36 rodzajów antocyjanów ! Dzięki zawartości sulforafanu działa antynowotworowo oraz sprzyja sercu.
Czerwona kapusta jest doskonałym źródłem białka, błonnika, witamin: C, K, B1, B2, B6, A i minerałów, jak potas i w mniejszych ilościach żelazo, wapń, magnez , fosfor, miedź cynk.
W 100g czerwonej kapusty mieści się 1116 IU witaminy A (22% dziennego zapotrzebowania), natomiast w takiej samej ilości białej kapusty zaledwie 98 IU (2% d.z.) – jest różnica 🙂
Czerwona kapusta zdecydowanie bogatsza w witaminę C od kapusty białej.
Oczywiście jemy wszystkie warzywa kapustne 🙂 , dzisiaj na chwilkę zatrzymałam się przy czerwonej, naprawdę cieszy oko na talerzu – jedzenie ma znaczenie i to jak kolorystycznie oddziaływuje na nasz zmysł wzrokowy.
Jak ją jeść, oprócz dodatku do klusek śląskich i rolady wołowej :)) :
- wyciskaj z niej sok ( burak + kapusta czerwona + jabłko + seler naciowy )
- surówka z kapusty szatkowanej KLIK
- ugotowana na ciepło jako słynna ” modra kapusta ” z jabłkiem i cynamonem
- można pokroić w grube plastry i upiec ( przepis wkrótce )
- podać z pieczonymi batatami KLIK
- łódeczki z cykorii nadziewane guacamole i kapustą czerwoną KLIK
Podziel się, co jeszcze robisz z kapusty czerwonej ?
Pozdrawiam,
Magda
0 komentarzy